Wszystko co musicie wiedzieć o telewizji światłowodowej

Technologia telekomunikacyjna nieustannie się rozwija, wraz z nią polepsza się jakość naszego życia. Internet staje się coraz szybszy, a my dzięki niemu możemy efektywniej pracować, łatwiej uzyskiwać informacje i pozostawać w kontakcie z najbliższymi. Telewizja również nie zostaje w tyle – możemy cieszyć się coraz lepszą jakością obrazu i dźwięku, a ulubione programy możemy oglądać na różnych nośnikach. Podczas gdy pojęcie Internetu światłowodowego jest już nam znane, termin telewizji światłowodowej wciąż jest dla wielu nowością.

Na czym polega technologia światłowodowa?

Światłowód to medium transmisyjne fali elektromagnetycznej pozwalający na przekaz światła. Najczęściej spotykaną odmianą tego medium jest światłowód włóknisty, składający się z dwóch warstw – rdzenia i płaszcza. To właśnie płaszcz odpowiada za transmisję światła, które przenosi dane. W tradycyjnych metodach telekomunikacyjnych nośnikami, które odpowiadały za przesył danych były satelity lub miedziane kable. Chociaż dwie technologie są niezwykle popularne, nikt nie zaprzeczy, że nie są pozbawione wad. Kablówka pozwala na odbiór ograniczonej liczby programów (do 94), nie jest też dostępna dla mieszkańców mniejszych miejscowości. Telewizja satelitarna co prawda jest pozbawiona tych niedoskonałości, jednak też nie jest idealna. Montaż anteny może być problematyczny, a na jakość sygnału mają wpływ warunki atmosferyczne. Opady śniegu czy deszczu mogą zakłócać transmisję.

Najwyższa prędkość

Bitrate to określenie prędkości transmisji cyfrowej, podawanej w Mb/s (megabity na sekundę). Im jej wartość jest wyższa, tym lepsza jakość obrazu i dźwięku dociera do naszych telewizorów. Operatorzy, których sieć opiera się na transmisji przez miedziany kabel muszą ograniczać jakość wysyłanego sygnału, ponieważ ich infrastruktura nie pozwala na szybki przekaz. Skutki tego  odczuwalne są głównie przez użytkowników nowych telewizorów, ponieważ nie mogą oni w pełni wykorzystać potencjału urządzeń.

Sieć światłowodowa charakteryzuje się największą pojemnością transferową, w związku z tym pozbawiona jest ograniczeń, jakie posiadają wyżej wymienione technologie. Warunki atmosferyczne nie wpływają na jakość telewizji i nie skutkują zakłóceniami. Pojemność transferowa pozwala na odbiór treści w najwyższych rozdzielczościach (4K, czy Ultra HD) oraz korzystanie z dodatkowych funkcji naszych telewizorów.

Tematy: 4k światłowód telewizja cyfrowa telewizja światłowodowa