Porady

Jak testować prędkość Internetu?

Bezpiecznym sposobem na uzyskanie jednoznacznego i miarodajnego wyniku szybkości łącza jest wykonanie testu pamiętając o kilku zależnościach:

Pamiętaj, że wyniki transferu na urządzeniu połączonym bezprzewodowo (WiFi) z routerem często mijają się z realnymi osiągami ze względu na możliwe zakłócenia transmisji i nie są podstawą do reklamowania usługi. Operator nie ma wpływu na osiągany transfer w przypadku połączenia bezprzewodowego.

Test prędkości wykonaj na stronie: forweb.speedtest.net klikając na BEGIN TEST recommended server

 

Jak to jest z tymi routerami?

 

Bardzo często zdarza się, że pomimo wykupionego bardzo szybkiego łącza (np. 250 Mb/s), korzystając z bezprzewodowej sieci domowej nie osiągamy nawet połowy tej prędkości. Zwykle w takim przypadku dzwonimy do Operatora i zgłaszamy usterkę. Warto jednak zastanowić się dlaczego tak się dzieje i zapoznać się z kilkoma ważnymi poradami dotyczącymi routerów, ich specyfiki i standardów działania.

 

 

Jakie cechy określają szybkość routera?

 

Szybkość routera zależy od kilku czynników. Maksymalna szybkość Internetu w domowej sieci nie będzie większa niż szybkość łącza dostarczanego przez operatora. Ważna jest jakość i wydajność zastosowanych układów elektronicznych w routerze, w tym procesora oraz pamięci RAM. W przypadku sieci przewodowych, połączenie GigabitEthernet (1000 Mb/s = 1 Gb/s) jest dziesięciokrotnie szybsze od połączeń FastEthernet (100 Mb/s).

Duże różnice występują w szybkości połączeń WiFi. Szybkość WiFi zależy od wykorzystywanego standardu bezprzewodowego oraz parametrów pracy (ilość wykorzystywanych anten, technologii MU-MIMO/SU-MIMO, szerokość kanału radiowego:

Standardy bezprzewodowe pracujące na tej samej częstotliwości są wstecznie zgodne ze sobą. Oznacza to, że router pracujący w standardzie 802.11n będzie współpracował ze starszymi urządzeniami 802.11b/g. Podane szybkości standardów bezprzewodowych to prędkości z narzutami niezbędnymi do przesłania danych bezprzewodowo, więc realne prędkości będą niższe.

Wybierając router bezprzewodowy warto sprawdzić jaką maksymalną szerokość kanału wspiera (160MHz dla AC, 40MHz dla 802.11n). Im większa szerokość kanału, tym transmisja bezprzewodowa będzie szybsza. Routery bezprzewodowe wspierają częstotliwość 2,4GHz lub 2,4GHz i 5GHz. Użycie routera wykorzystującego obie częstotliwości WiFi umożliwi przyłączenie starszych urządzeń na częstotliwości 2,4GHz oraz nowszych na częstotliwości 5GHz.

 

Anteny i zasięg  – co wpływa na zasięg i stabilność sygnału?

Router bezprzewodowy WiFi wysyła sygnał radiowy na określonych częstotliwościach 2,4 GHz lub 5 GHz. Niezbędne nadajniki i odbiorniki są wbudowane w router WiFi, natomiast propagacja sygnału jest realizowana przez anteny. Anteny to kluczowy komponent systemów transmisji radiowej. Anteny mogą zostać wbudowane w router lub zostać dołączone do routera jako osobne elementy.

Zasięg WiFi zależy w dużej mierze od wzmocnienia anten, który to parametr mierzymy w decybelach (dBi). Routery WiFi wyposażone są przeważnie w anteny o wzmocnieniu 1,5-3 dBi.

 

Jak poprawić zasięg routera?

W przypadku kłopotów z zasięgiem można rozważyć wymianę anten dostarczanych przez producenta na anteny o wzmocnieniu 5 dBi. Jeżeli rozważamy wymianę anten należy wybrać router, który umożliwia odkręcenie fabrycznych anten. Jeżeli wymiana anten nie rozwiąże problemów z zasięgiem, można wykorzystać urządzenia poszerzające zasięg istniejącej sieci bezprzewodowej (ekspander, wzmacniacz, reapater WiFi). Najnowsze systemy poszerzenia zasięgu sieci bezprzewodowej to sieci kratowe (MESH).

 

Co osłabia zasięg WiFi?

Problemy w transmisji WiFi przeważnie spowodowane są słabym sygnałem, tłumieniem lub zakłóceniami. Przyczyną tłumienia mogą być mury, a nawet przemieszczający się ludzie. Częstotliwości pracy WiFi również posiadają własną charakterystykę. Częstotliwość 2,4GHz łatwiej przenika przez mury czy drzwi, ale większa ilość urządzeń pracujących na tej częstotliwości powoduje zakłócenia, a w rezultacie niższą szybkość połączenia.

Częstotliwość 2,4GHz pozwala uzyskać większe zasięgi WiFi, niż częstotliwość 5GHz. Częstotliwość 5GHz jest bardziej odporna na zakłócenia, pozwala osiągać wyższe prędkości transmisji, ale charakteryzuje się mniejszym zasięgiem.

Idealne warunki pracy uzyskamy, gdy kanał radiowy (częstotliwość) WiFi będzie w niewielkim stopniu zakłócany. Warto też pamiętać, że im większą szerokość kanału radiowego (aktualnie nawet 160 MHz przy 802.11ac), tym teoretycznie większa szybkość, ale także większa podatność na zakłócenia. Routery WiFi wyposażone w mechanizm DFS (Dynamic Frequency Selection) samodzielnie skanują częstotliwości, w celu wybrania kanału o najmniejszych zakłóceniach. Obecnie DFS to niezbędna funkcjonalność routera bezprzewodowego.

 

Bezpieczeństwo routera i transmisji danych

Optymalny router WiFi powinien zapewniać maksymalny możliwy poziom bezpieczeństwa transmisji danych użytkowników. Elementem najbardziej podatnym na zagrożenia są połączenia bezprzewodowe WiFi. Obecnie większość routerów bezprzewodowych dysponuje następującymi mechanizmami bezpieczeństwa:

Niektóre tanie i proste routery lub urządzenia 3G/LTE mogą nie wspierać filtracji po MAC adresach oraz mechanizmu WEP. Większość routerów posiada zaporę ogniową (firewall), która zabezpiecza łączność z siecią Internet. Warto wybrać router oferujący blokadę rodzicielską, czy możliwość filtrowania stron internetowych po kategoriach lub słowach kluczowych. Jeżeli chcielibyśmy łączyć się zdalnie do naszej domowej sieci, wybieramy router wspierający szyfrowane połączenia VPN (Virtual Private Networks).