Jak zabezpieczyć się przed atakami w internecie

Nie istnieje jeden, uniwersalny sposób na zabezpieczenie komputera przed atakami hakerów, można jednak zrobić wszystko by zminimalizować zagrożenie. Najsłabszym punktem naszych komputerów są skrzynki email, a ich bezpieczeństwo zależy od 3 głównych czynników – silnego hasła, które należy regularnie zmieniać; programu antywirusowego monitorującego pocztę w czasie rzeczywistym; krytycznego spojrzenia na otrzymywane wiadomości.

Kolejną kwestią o którą należy zadbać jest bezpieczeństwo naszego WIFI. Bardzo często hasło i ustawienia fabryczne nie są wystarczające, by uchronić nas przed atakami hakerów. Zalecana jest więc zmiana hasła, wyłączenie rozgłaszania sieci oraz niekorzystanie z przycisku WPS umieszczonego na routerze. Szczególną ostrożność należy zachować podczas  korzystania z sieci publicznych tzw. hot-spotów. Jeśli łączymy się przez taki punkt, powinniśmy korzystać z profilu użytkownika o najmniejszych uprawnieniach w dostępie do zasobów komputera i w żadnym wypadku nie wysyłać wrażliwych informacji, które mogłyby wpaść w niepowołane ręce.

Program antywirusowy to kwestia oczywista, jednak pamiętajmy, że nie daje on nam 100% bezpieczeństwa. Dlatego dobrymi praktykami są niepobieranie plików z nieznanych źródeł oraz unikanie stron bez szyfrowania.

 

Tematy: bezpieczeństwo bezpieczeństwo w internecie bezpieczny internet